Konsultovati lokalne samouprave u svim fazama i aktivnostima procesa integracije u EU
19.06.2019

Činjenica da se dvije trećine zakonodavstva Evropske unije sprovodi na lokalnom i regionalnom nivou, govori o neophodnosti uključivanja i konsultovanja lokalnih samouprava u svim fazama i aktivnostima procesa integracije, uključujući i konsultovanje prilikom pripreme Izvještaja o napretku zemlje. Ovo prije svega, što su ocjene iz Izvještaja svima smjernice za dalji rad na usvajanju evropskih standarda, ocijenio je gradonačelnik Prijestonice Cetinje Aleksandar Kašćelan koji je kopredsjedavao 12. sjednicom Zajedničkog savjetodavnog odbora između Komiteta regiona EU i Zajednice opština Crne Gore.

Sjednica je organizovana u Briselu, a u njenom fokusu su bili odnosi EU - Crna Gora iz lokalne perspektive i pretpristupna pomoć Evropske unije Crnoj Gori. Zajednički savjetodavni odbor naglašava neophodnost bliske saradnje i komunikacije sa lokalnim vlastima o pitanjima vezanim za integracije i reformske procese u EU.

U okviru prve teme “Odnosi EU-Crne Gore: najnovija dešavanja i uticaj na lokalni nivo” govorio je predsjednik opštine Bar, Dušan Raičević koji je ukazao na to da “lokalne vlasti imaju ključnu ulogu u implementaciji zakonodavstva i politika EU, a time i u osiguravanju pozitivnog ishoda pridruživanja za cijelu zemlju”.

Barbara Hesus Himeno, zamjenica šefa Jedinice za Crnu Goru je predstavila glavne nalaze iz godišnjeg Izvještaja EK o Crnoj Gori, dok se ambasador Crne Gore pri EU, Bojan Šarkić osvrnuo na pozitivne aspekte pregovaračkog procesa, ocijenivši da politika proširenja mora ostati sastavni dio EU agende. Pozdravio je ocjene koje proizilaze iz godišnjeg izvještaja EK o Crnoj Gori, ističući da će Crna Gora nastaviti da radi na realizaciji preostalih obaveza iz ovog procesa. 

U diskusiji na ovu temu, generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore Refik Bojadžić je ukazao da bi veće uključivanje lokalnih vlasti u fazi izrade Izvještaja doprinijelo podizanju kvaliteta Izvještaja i preciznosti podataka koji se navode. On je kao primjer naveo podatak iz Izvještaja, iz poglavlja 20 - “Preduzetništvo i industrijska politika”, a koji se odnosi na cifru od 659 administrativnih taksi na lokalnom nivou. Taj podatak je, kako je objasnio, nevjerovatan imajući u vidu činjenicu da važeće opštinske odluke o lokalnim administrativnim taksama imaju najviše 55-60 lokalnih administrativnih taksi.

“Na ovakav način se daje pogrešna slika o crnogorskim opštinama i njihovoj poreskoj politici, a samim tim i o državi Crnoj Gori, i šalje loša poruka stranim investitorima”, naglasio je Bojadžić. 

U okviru druge teme “Pretpristupna pomoć EU Crnoj Gori - šta smo dobili, šta smo naučili” predstavljena su iskustva Hrvatske, Poljske, kao i trenutno stanje korišćenja IPA programa u Crnoj Gori, te perspektiva budućeg IPA 3 programa.

Predsjednik Odbora za EU integracije Zajednice opština Darko Mrvaljević istakao je naučene lekcije iz dosadašnjeg korišćenja EU fondova, kao i izazove koji stoje pred lokalnim upravama kako bi se obezbijedila bespovratna sredstva za finansiranje razvojnih projekata u lokalnim zajednicama.

Delegaciju predstavnika crnogorskih opština činili su članovi ZSO-a: gradonačelnik Prijestonice Cetinje i kopredsjedavajući sa crnogorske strane Aleksandar Kašćelan, predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović i predsjednik Opštine Mojkovac Ranko Mišnić.

Sjednici su prisustvovali i Refik Bojadžić, Generalni sekretar Zajednice opština i Vanja Starovlah, pomoćnik generalnog sekretara  za evropske integracije i međunarodnu saradnju, kao i Darko Mrvaljević, predsjednik Odbora za evropske integracije i međunarodnu saradnju ZOCG. Sljedeći sastanak ZSO biće organizovan u Tivtu, 15.oktobra 2019. godine

DRUŠTVENE MREŽE

pratite nas i na
društvenim mrežama

KONTAKT

Adresa: Bajova 2 (kancelarije 1, 2)
Telefon: 041 241 281
E-mail: gradjanski.biro@cetinje.me

BIZNIS ZONA
JEZIK
Prijestonica Cetinje © 2018