Sekretarijat za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Prijestonice Cetinje, putem Kancelarije za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti, pokrenuo je kampanju pod nazivom „Prevencija je ključ – Postavi granicu!“, sa ciljem podizanja svijesti o rastućem problemu zloupotrebe psihoaktivnih supstanci među mladima i jačanja preventivnog djelovanja u zajednici.
Kampanja, koja se realizuje kroz niz edukativnih aktivnosti i predavanja, u svojoj prvoj fazi posebno je usmjerena na učenike osnovnih i srednjih škola, kao ključne aktere u procesu rane prevencije i prepoznavanja rizika. U okviru ove faze, organizovana su edukativna predavanja za učenike osnovnih škola „Njegoš“ i „Lovćenski partizanski odred“, kao i za učenike trećih razreda Gimnazije i Srednje stručne škole. Kroz interaktivne susrete sa stručnim licima iz oblasti mentalnog zdravlja i tretmana bolesti zavisnosti, učenici su imali priliku da steknu znanja o rizicima konzumacije psihoaktivnih supstanci, načinima očuvanja psihološke stabilnosti, izgradnji ličnih kapaciteta za donošenje zdravih i odgovornih odluka i razvoju otpornosti na pritiske iz okruženja.
Poseban doprinos ovom dijelu kampanje dala je i iskustvena priča osobe koja je prošla kroz proces zavisnosti i oporavka, čime su učesnicima prenesene snažne i autentične poruke o izazovima i posljedicama koje zavisnost ostavlja, ali i o mogućnostima potpunog oporavka i povratka zdravim životnim tokovima.
U narednoj fazi kampanje planirane su aktivnosti usmjerene na roditelje, s ciljem povećanja njihove informisanosti, razumijevanja i osnaživanja njihove ključne uloge u prevenciji. Roditelji, kao primarni zaštitni faktor u životu djece, imaju nezamjenjivu ulogu u prepoznavanju rizičnih obrazaca ponašanja i pružanju podrške tokom adolescencije – perioda u kojem su mladi naročito osjetljivi na spoljašnje uticaje. Edukativni sadržaji koji će im biti ponuđeni biće fokusirani na mehanizme prevencije, rano prepoznavanje znakova problema i uspostavljanje otvorene, podržavajuće komunikacije sa djecom.
„Prevencija bolesti zavisnosti počinje razumijevanjem – ne samo supstanci koje mladi konzumiraju, već i razloga zbog kojih to čine. Naš zadatak nije samo da ih upozorimo na rizike, već i da im pomognemo da razviju vještine i samopouzdanje da kažu ‘ne’. Svaki razgovor, svaka radionica, predavanje i svako lično svjedočenje doprinosi stvaranju zdravijeg društva“, saopšteno je iz Kancelarije za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti Prijestonice Cetinje.
pratite nas i na društvenim mrežama
Adresa: Bajova 2 (kancelarije 1, 2) Telefon: 041 241 281 E-mail: gradjanski.biro@cetinje.me